Zalety kryptowalut

Na wyróżnienie słowem wstępu zasługuje dostępność – bowiem niezależnie od dnia i godziny możemy przenosić nasze aktywa między cyfrowymi portfelami. Każda transakcja w sieci blockchain jest anonimowa. Nasze transakcje nie będą podlegały regulacji czy inwigilacji przez bank centralny i/lub inne instytucje. Jak wspomniałem we wstępie – dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. Co za tym idzie – bez pośredników nasza transakcja nie będzie podlegała opłatom za obsługę płatności, w porównaniu ze standardowymi przelewami bankowymi, zwłaszcza w przypadku większych sum lub przelewów za granicę.

Entuzjaści kryptowalut są zdania, że w przyszłości może dojść do zrewolucjonizowania systemu bankowości. W czasach powszechnej cyfryzacji, która z roku na rok postępuje coraz szybciej i agresywniej warto zainteresować się kryptowalutami, którym do niedawna nikt nie dawał szans na przebicie. Dziś, płatności kryptowalutowe stają się standardem, przede wszystkim wśród dużych organizacji i różnych sektorów, takich jak moda i farmaceutyka.

Kryptowaluty są równięz dobrą alternatywą oszczędnościową. Mogą służyć za rezerwę walutową w krajach, które nie radzą sobie z inflacją. Co ważniejsze, kryptowaluty nie podlegają inflacji.

Wady kryptowalut

Do najważniejszych wad kryptowalut na pewno zaliczymy ich zmienność, niestabilność i podatność na czynniki zewnętrzne. W tej branży, tak jak we wszystkich powiązanych z handlem jest bardziej niż pewne, że wartość kryptowaluty ulegnie zmianie. Jednego dnia możemy rozemocjonowani obserwować gargantuiczny wzrost, drugiego zaś równie spektakularny spadek.

Kolejną wadą, która jeżeli kryptowaluty utrzymają swoją pozycje może ulec zmianie jest ich znikoma dostępność na rynku jako forma płatności. Owszem, w sieci stają się jednym z najczęstszych wyborów przedsiębiorców, głównie z branży gier komputerowych, jednak to za mało aby towarzyszyły nam każdego dnia, na przykład na zakupach.

Coraz więcej słyszy się również o oszustwach, wyłudzeniach i włamaniach – a co za tym idzie zakazach lub ograniczeniach w korzystaniu z kryptowalut w ogólnym obiegu. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce w Stanach Zjednocznych lub w Chinach, jednak niestety pojawią się również przypadki w naszym kraju.