Jak kupić kryptowaluty?


Kupowanie kryptowalut może być nieco przytłaczające dla początkujących, ale jest to proces stosunkowo prosty i szybki. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w dokonaniu pierwszej transakcji:

 

  1. Załóż konto na giełdzie kryptowalut: Aby móc kupować kryptowaluty, musisz najpierw założyć konto na giełdzie. Istnieje wiele popularnych giełd, takich jak Binance, Coinbase czy OKX, które oferują łatwy w użyciu interfejs i szeroką gamę kryptowalut do wyboru.

 

  1. Uwierzytelnij swoje konto: Po założeniu konta, będziesz musiał uwierzytelnić swoje dane osobowe, aby upewnić się, że jesteś prawdziwym właścicielem konta. Proces uwierzytelnienia może różnić się w zależności od giełdy, ale zazwyczaj wymaga przesłania skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.

 

  1. Wpłać środki: Aby móc kupować kryptowaluty, musisz wpłacić środki na swoje konto na giełdzie. Większość giełd umożliwia wpłacenie środków za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej.

 

  1. Kup kryptowaluty: Po wpłaceniu środków, możesz teraz kupić np. Bitcoina, Ethereum czy inne. Wystarczy wybrać kryptowalutę i dokonać zakupu w odpowiedniej ilości za pomocą środków na swoim koncie.

 

Kryptowaluty możesz również kupić w bitomacie lub w kantorze odwiedzając fizyczny punkt sprzedaży. Sprawdź oferty różnych kantorów bądź bitomatów i wybierz ten, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

 

Jak przechowywać kryptowaluty?


Przechowywanie kryptowalut wymaga odpowiedzialności i świadomości bezpieczeństwa, ponieważ jest to nieodwracalna i niepodlegająca kontroli transakcja. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpiecznego przechowywania kryptowalut:

 

  1. Użyj portfela sprzętowego: Zaleca się, aby kryptowaluty były przechowywane w portfelu prywatnym, takim jak Ledger lub Trezor, zamiast na giełdzie. Portfele te są bezpieczniejsze, ponieważ klucze prywatne są przechowywane na urządzeniu fizycznym, a nie w chmurze.

 

  1. Zabezpiecz swój portfel: Upewnij się, że Twój portfel jest zabezpieczony silnym hasłem i uwierzytelnieniem dwuskładnikowym. Hasła do portfela i tzw. seeda* zapisz sobie na kartce i przechowuj w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego portfela, będzie miał pełną kontrolę nad Twoimi środkami.

 

  1. Nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych: Nigdy nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych osobom trzecim, nawet jeśli twierdzą, że są w stanie Ci pomóc. Klucze te są kluczem do Twojego portfela i pełnej kontroli nad Twoimi środkami.

 

  1. Regularnie kontroluj swoje konta: Regularnie sprawdzaj swoje konta, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Zgłoś wszelkie niepokojące zdarzenia swojej giełdzie lub dostawcy portfela tak szybko, jak to możliwe.

 

Podsumowując, kupowanie i przechowywanie kryptowalut wymaga wiedzy i świadomości, ale jeśli dokładnie przestudiujesz temat i podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, możesz bezpiecznie inwestować w ten rosnący rynek.

*(Seed to hasło do portfela i jednocześnie jego kopia zapasowa. Czyli 12 lub 24 losowych słów po angielsku generowanych przy konfigurowaniu portfela, które stanowią jednocześnie hasło dostępu, w przypadku jego zgubienia lub uszkodzenia.)