Jednym z powodów popularności kryptowalut wśród przestępców jest to, że transakcje z ich użyciem są nieodwracalne. Oznacza to, że gdy przestępca otrzyma twoje kryptowaluty, nie ma sposobu na odzyskanie ich, chyba że przestępca dobrowolnie ci je zwróci. Dlatego też przestępcy często żądają płatności w kryptowalutach, ponieważ czują się bezpieczniejsi w takiej sytuacji.

Innym powodem, dla którego przestępcy preferują kryptowaluty, jest ich anonimowość. Przesyłające je adresy są widoczne publicznie, ale nie są zwykle powiązane z tożsamością właściciela kryptowalut. To sprawia, że ​​jest trudniej śledzić przestępców i odzyskać skradzione środki.

 

Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty przed kradzieżą? Oto kilka kroków, które warto podjąć:

  1. Używaj portfela sprzętowego

Portfel sprzętowy to urządzenie, które pozwala przechowywać kryptowaluty offline. Oznacza to, że nie są one podłączone do internetu i nie mogą być skradzione w drodze ataku sieciowego. To bezpieczny sposób na przechowywanie kryptowalut, ponieważ portfel sprzętowy jest zabezpieczony hasłem lub kodem PIN.

  1. Przechowuj swoje kryptowaluty w kilku portfelach

Nie trzymaj wszystkich swoich kryptowalut w jednym miejscu. Rozważ przechowywanie ich w kilku różnych portfelach, aby zminimalizować ryzyko utraty wszystkich swoich środków w przypadku ataku.

  1. Używaj silnych haseł

Hasła są pierwszą linią obrony przed kradzieżą kryptowalut. Upewnij się, że twoje hasła są wystarczająco silne i niepowtarzalne. Nie używaj haseł, które są łatwe do zgadnięcia lub zawierają osobiste informacje, takie jak twoje imię lub datę urodzenia. Zamiast tego, użyj kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych.

  1. Wykorzystaj autoryzację dwuskładnikową

Autoryzacja dwuskładnikowa to dodatkowe zabezpieczenie, które wymaga wprowadzenia dodatkowego kodu lub hasła, oprócz standardowego hasła. W przypadku logowania się do portfela online lub przeprowadzania transakcji, otrzymasz SMS-a lub kod z aplikacji autoryzacyjnej, który musisz wprowadzić, aby uzyskać dostęp do swoich kryptowalut.

  1. Uważaj na phishing

Phishing to metoda, w której cyberprzestępcy udają się za zaufane instytucje finansowe lub portfele kryptowalut i próbują wyłudzić twoje dane logowania lub hasła. Uważaj na podejrzane wiadomości e-mail lub strony internetowe i nie wprowadzaj swoich danych, jeśli nie jesteś pewien, że strona jest autentyczna.

 

Podsumowując, kryptowaluty są bezpieczne i wygodne, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio zabezpieczone. Aby je ochronić przed kradzieżą, warto stosować się do powyższych kroków. Pamiętaj, że bezpieczeństwo twoich kryptowalut zależy przede wszystkim od twojego zachowania i dbałości o ich zabezpieczenie.