Czym jest DeFi?

Decentralized Finance to sposób na korzystanie z usług finansowych, który umożliwia bezpośrednią interakcję między użytkownikami bez pośrednictwa instytucji finansowych, takich jak banki. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain, DeFi umożliwia użytkownikom dokonywanie transakcji, inwestycji, kredytów oraz korzystanie z innych usług finansowych w sposób bezpieczny, przejrzysty i bezpośredni.

 

Jak działa DeFi?

DeFi wykorzystuje technologię blockchain, która umożliwia przechowywanie informacji w sposób zdecentralizowany i bezpieczny. W przypadku DeFi, informacje o transakcjach, saldach kont i innych operacjach finansowych przechowywane są w blockchainie, a sama obsługa transakcji odbywa się dzięki zastosowaniu tzw. smart contracts - programów, które wykonują określone czynności automatycznie, bez potrzeby udziału osób trzecich.

Dzięki temu DeFi umożliwia użytkownikom korzystanie z usług finansowych w sposób bezpośredni, bez konieczności angażowania instytucji finansowych, które często pobierają wysokie opłaty za swoje usługi. Dodatkowo, DeFi umożliwia dostęp do szeregu usług finansowych, które są często niedostępne w tradycyjnym sektorze finansowym, takich jak np. automatyczne inwestowanie, zdecentralizowane giełdy czy kredyty w oparciu o kryptowaluty.

 

Korzyści wynikające z korzystania z DeFi

Jedną z największych zalet korzystania z DeFi jest bezpośredniość i bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain, użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi funduszami oraz informacjami na temat swoich operacji finansowych. Dodatkowo, DeFi pozwala na korzystanie z usług finansowych bez konieczności korzystania z pośredników, co znacznie obniża koszty transakcyjne.

Inną korzyścią wynikającą z DeFi jest dostępność szeregu usług finansowych, które są niedostępne w tradycyjnym sektorze finansowym.